1. osztály - Számítástechnika és informatika

1. osztály - Számítástechnika és informatika

4. Grafikai operációs rendszerek


Munkakörnyezet

Az operációs rendszerek a felhasználónak munkakörnyezetet nyújtanak, melyben a számítógép rendszer irányítása történik. Az irányítás leggyakrabban két úton történik: utasítássorozat bevitele billentyűzet segítségével vagy grafikai objektumok kiválasztásával.

Az operációs rendszer mely környezete egy színű képernyő, egyforma méretű karakterekkel (betűk, számok és jelek), és melyben a felhasználó a billentyű segítségével írja az utasításokat a parancssorba, szöveges környezetű operációs rendszernek nevezik.

Egy szöveges operációs rendszer munkafelülete így néz ki (a képen a Windows parancssor van kimutatva):

×

A szöveges környezetű operációs rendszerek közé tartoznak: Unix, Linux, ...

Az operációs rendszer mely környezete különböző színű és kinézetű képekből (ikonokból) áll és összetett grafikai felbontást használ, grafikai környezetű operációs rendszernek nevezik.

Egy grafikai operációs rendszer munkafelülete így néz ki:

×

A grafikai környezetű operációs rendszerek közé tartoznak: Windows, Android, ...


Munkakörnyezet elemei

A munkakörnyezet elemei:

  • Desktop - háttérkép
  • Icons - ikonok
  • Taskbar - startvonal

Desktop

A háttérkép általában képet tartalmaz és a felhasználói felület legnagyobb részét foglalja el. Ezen a felületen vannak elhelyezve az ikonok és a megnyitott ablakok (programok) melyek el vannak indítva. A desktop háttérképét a felhasználó válassza ki. A háttérkép látható amennyiben egy beindított program ablaka részben vegy teljesen el nem takarja.

×

Ikonok

Icons (ikonok) grafikus objektumok melyek fájlokat, folderokat vagy shortcut-okat képviselnek. A felhasználó tetszés szerint helyezi el őket a desktopon. Az ikonok méretét szabályozni lehet. Léteznek ikonok melyeket az operációs rendszer helyez el a desktopon. A programok az instalálás idelye alatt felkínálják a lehetőséget hogy a desktopon shortcutokat helyezzenek el. Az ikonok melyeket a felhasználók itt helyeznek el, a gyakran használt objektumokat képviselik.

×

Az ikonok altatti feliratokat tetszés szerint lehet változtatni.


Taskbar

A taskbar egy terület mely tetszőlegesen állítható a desktop bármelyik oldalához, leggyakrabban a desktop allján van.

Az objektumok melyek a taskbar-on találhatóak:

  • Start gomb - a gomb mely a startmenüt nyitja
  • Quick launch icons - a gyakran használt objektumok ikonjai
  • szabad terület - a terület melyen az elindított programok ikonjai jelennek meg
  • Notification area - terület melyen a háttérben működő programok vannak kimutatva, valamint egyes hardverkomponensek állapota vagy beállítása (hálózati kártya, wireless kártya, hangkártya és hasonlók)
  • Clock - óra és naptár
  • Show desktop - az összes nyitott ablak minimizálása és a desktop megjelenítése
×

Startgomb

A startgomb segítségével nyitható a startmenü. A startmenü tartalmazza a segédprogramokat melyek az operációs rendszerhez tartoznak, valamint az operációs rendszer irányításához szükséges lehetőségeket. A startmenüben van tárolva minden program amely instalálva lett az operációs rendszer beállítása után.

×


Ablakok

Minden elindított program saját ablakában fut. Az ablakok kőrvonalakkal elhatárolt területek melyek vizuálisan válasszák el az adott programot a felhasználói felületen. Egyidejűleg csak egy ablak lehet aktív. Az ablakok három méretben jelenhetnek meg:

  • maximizálva - az ablak az egész felhasználói felületet foglalja el
  • minimizálva - az ablak ikon méretű és a taskbar-on található
  • eredeti állapotban - az ablak tetszőleges méretű és elhelyezésű (a felhasználó állítja be a méretét és elhelyezését a felületen

A gombok melyekkel az ablakok állapota állítható a felső jobb sarokban találhatók:

×

Az ablakok több elemből állnak:

×

Titlebar

A titlebar az ablak címsora, mely több elemből áll:

  • Az ikon mely a programot képviseli. Ugyanilyen vagy hasonló ikonnnal vannak képviselve a dokumentumok is melyek e program segítségével lettek létrehozva. Kattintásal az ikonra egy menüt nyit, mely az ablak állapotának és méreteinek a beállításait teszi lehetővé.
    ×

  • A program neve mely az adott ablakban fut, valamint a megnyitott dokumentum neve. A titlebar segítségével lehet az ablak elhelyezését változtatni.
    ×

  • Az ablak állapotának irányítására előrelátott gombok:
    ×


Az ablak kerete

Az ablakot a többi elemtől mely a desktop-on található, a kerete válassza el. A keret az ablak kőrvonalait ábrázolja.

×

Az ablak keretével lehetséges az ablak méreteit változtatni.


Munkafelület

Az ablak legnagyobb részét a munkafelület folglalja el. A munkafelületen történik a dokumentumok beállítása és módosítása.

×

Egyes programoknál egyidejűleg több dokumentumot is lehet ugyanabban a programablakban nyitvatartani.


Menüsor

A menük tartalmazzák az összes lehetőséget és opciót a dokumentum feletti munkához.

×

Vízszintes és függőleges scrollbar

A scrollbarok az ablak látható részét mozgatják jobbra-balra és le-fel.

×

Párbeszédablakok

A párbeszédablakok különböző méretű ablakok, melyek nem programokat képviselnek. Ezek az ablakok beállítások vagy utasítások végrehajtásához szolgálnak. A jobb felsö sarkukban csak az ablak bezáró gomb található. A méretük nem állítható. A bezárásuk leggyakrabban az OK vagy a Cancel gombokkal történik.

×

×


Segédprogramok

Az instalált Windows operációs rendszerrel több segédprogram jár. A Windows előző változataiban a segédprogramok az Accessories programcsoportban vóltak. Az Accessories programcsoport így nézett ki:

×

A segédprogramok egyserűbb feladatok elvégzésére vannak előrelátva, valamint az adatok és a számítógép karbantartására.

A leggyakrabban használt segédprogramok:

  • Windows Explorer - adatrendszerező program
  • Command Prompt - szöveges operácios rendszer környezet
  • Calculator - számológép program
  • Notepad - szövegszerkesztő program
  • Paint - rajzolóprogram
  • Disk Defragmenter - töredékmentesítés az adattárolón


Menük

A menüsor leggyakrabban az ablak címsora alatt található. A program elérhető lehetőségeit tartalmazza melyek a dokumentum szerkesztéséhez kapcsolódnak. Minden programnak különbözik a menürendszere.

A menüsor aktiválása a bal <Alt> gomb lenyomásával történik a billentyűzetről, vagy az egér kattintásával.

×


A programok indítása

Minden programot vagy dokumentumot egy kattintásal lehet megynitni. A kivétel a desktop-on található programok vagy dokumentumok, őket dupla kattintásal lehet megnyitni.

Minden dokumentumtípushoz hozzá van rendelve egy program mely meg fogja nyitni. A dokumentum megnyitásánál először megnyílik a program, majd a programon belül nyílik meg az adott dokumentum.

A Windows Explorer jobb oldali ablakrészében az objektumok megnyitása dupla kattintásal történik.



Fájlok

Fájloknak nevezik az objektumokat melyek az adathordozókon helyet foglalnak el. A fájlok:

  • programok
  • Adatok

Programok

A programok saját ablakokban futnak. A programok különböző feladatokat végeznek el, részletesebben a 3-ik fejezetben lettek feldolgozva.

×

Adatok

Az adatok a programablakokon belül nyílnak meg. Az adatok különböző dokumentumok (szöveg, táblázat, rajz, fénykép, zene, filmek, ...).

×

A Microsoft Office programcsomag ikonjai:

×

Az ikonok kinézete az évek elteltével változott:

×

A többi objektum (folderok, shortcut-ok) kevés helyet foglalnak az adathordozókon hogy úgy lehet tekinteni hogy a méretük 0B (bájt). Valójában csak néhány kilóbájtot foglalnak el, ami elenyészőnek tekinthető.


Folderok

A folderok (mappák) objektumok melyek az adatok rendszerezésére vannak előrelátva. Ezek az objektumok hierarchikus felépítésűek (megvan a különbség a színtek között). Egyes foldeokat az operációs rendszer hoz létre instaláláskor (C:\WINDOWS, C:\Program Files). A programok instalálása alatt a programok is saját folderokat hoznak létre a C:\Program Files folderen belül. A többi foldert a felhasználó hozza létre. Nem ajánlott a C:\WINDOWS vagy a C:\Program Files folderokat és a tartalmukat módosítani, mivel az operációs rendszert vagy a programokat használhatatlanná lehet tenni.

A folderok leggyakrabban sárga színű mappa kinézetű ikonnal vannak jelölve.

×

Minden foldernak következő tartalma lehet: fájlok, folderok és shortcut-ok.


Shortcut-ok

Shortcut-ok (parancsikonok) Olyan objektumok melyek más objektumokra mutatnak. Megnyitásukkal megnyílik az objektum melyre a shortcut mutat. Könnyítik a gyakran használt objektumok hozzáférését. A shortcut-ok mutathatnak fájlokra, folderokra vagy shortcut-okra. A shortcutoknak ikonjai ugyanolyanok mint az objektum ikonjai melyre mutatnak, az ikon bal alsó sarkában nyilacska van.

×


Alapbeállítások

Az operációs rendszer összes beállítása a Control Panel-ban található.


Naptár és óra beállítása

Ezek a beállítások árnyalatnyi különbségekkel állíthatók különböző operációs rendszerekben melyet a felhasználó alkalmaz. Dupla kattintás az órára a taskbar-on. Egyes operációs rendszerekben elegendő egy kattintás az órára és a beállítás kiválasztása (adjust date and time vagy hasonló). A következő képeken a Windows XP operációs rendszer beállításai láthatók. Ugyanezt a beállítást a Control Panel-ban található a Date and Time alatt.

A dátum és idő beállítása, az időzóna beállítása és az óra szinkronizálása egy pontos órával az Internet-en:

×

Munkafelület beállítása

Display Properties megnyitható jobb kattintásal a Desktop-ra (munkafelületre) és a Properties (tulajdonságok) kiválasztásal, valamint a Control Panel-ban a Display kiválasztásával.

×

A beállítások a következők:

  • Themes - színek és ablakbeállításai
  • Desktop - a Desktop-on megjelenő kép választása
  • Screen Saver - képernyőkímélő program beállításai
  • Apperiance - az objektumok színkombinációi
  • Settings - megjelenítés beállításai (felbontás, színek száma)

Regionális beállítások

Regional and Language Options a Control Panel-ban található. Az operációs rendszer következő beállításait tartalmazza:

  • számok kiírása
  • pénznemek kiírása
  • időpont kiírása (óra)
  • rövidített dátumkiírása
  • teljes dátum kiírása
  • különböző billentyűk kiírása (Magyar, Szerb latin, Szerb ciril, Német, Angol, ...)


Multimédiális lehetőségek

Multimédia (forrás Wikipédia)

A multimédia olyan információs tartalom vagy feldolgozási rendszer, amely többféle csatornát is használ (szöveg, hang, kép, animáció, videó és interaktivitás) a felhasználók tájékoztatására vagy szórakoztatására. A multimédia mai elterjedt jelentése a számítógépes média.

Az operációs rendszerek multimédiális lehetőségei folyamatosan növekszenek. A videókártyákon a HDMI csatlakozók osszhangban vannak a korszerű TV készülékekkel és lehetővé teszik a TV használatát képernyőként. A hangkártyák csatlakozói lehetővé teszik a számítógép csatlakozását különböző HiFi berendezésekre. A számítógépekhez egyre minőségesebb hangszórórendszereket gyártanak. A filmek képformátumai és a számítógép videokártyáinak a felbontása összhangban van.

Az interneten a multimédiális tartalmak kínálata növekszik.

×

A számítógépek és a mobileszközök multimédiális tartalmai összhangban vannak, ez könnyíti az adatcserét a különböző operációs rendszerek között is. Ez egy fontos tényező, mivel a mobil berendezések használata egyre növekszik.



Számítógépvédelem

A számítógépvédelem a hardver és a softver védelmét értelmezi.

A hardvervédelem jelenti az ütések, esések, nedvesség vagy más káros fizikai hatásoktól kímélni a számítógéprendszer alkatrészeit.

A softvervédelem a firewall, antivírus program, esetleg más programok használatát (melyek a böngészőkön keresztul az internetről leselkedő veszélyek elleni védelmet nyújtanak) értelmezi.


Adatvédelem

A tapasztalat azt mutatja hogy a számítógéprendszerben gyakran az adatok a legértékesebbek. Az adatok gyakran olyan értéket képviselnek mely többet ér mint az egész számítógép melyen találhatók. Ezeket az adatokat nagyon nehéz illetve gyakran lehetetlen is az elvesztésük után pótolni vagy visszaszerezni.

A leggyakrabb adatvesztések okai: áramütés, villámcsapás, hard disk elromlása, véletlen törlés vagy számítógépes vírusfertőzés.

Az elsődleges adatvédelem az adatmásolat készítése (backup). Az adatmásolatok készítésénél fontos hogy a másolat ne legyen ugyanazon az adathordozón (hard disken) vagy ugyanazon a számítógépen ahol az eredeti adat található. Az adat másolatát többféleképpen lehet elkészíteni: másolás másik számítógépre, másolás flash memóriára vagy külső hard diskre (a flash memóriák és a külső hard diskek elérhető árakon vannak). Amennyiben az adatokat több helyről kellene elérni lehetséges az adatmásolatokat Cloud-ban tárolni (például a GoogleDrive ingyenes változatban 15 GB területet nyújt).

Az adatmásolat készítés időszaka összhangban kell hogy legyen a lehetséges adatvesztésel és az utolsó adatmásolat elkészítésével.