4. razred - Računarstvo i informatika

4. razred - Računarstvo i informatika

2. Internet i WEB tehnologije - Vežbe


Ethernet cards

Ethernet (LAN, mrežne) kartice su kartice koje omogućavaju razmenu podataka putem računarskih mreža. Ranije su bile odvojene kartice koje su se mogle ugrađivati u računare po potrebi.

×

U zadnjih desetak godina se nalaze integrisane na matičnim pločama.

×

Po potrebi se mogu na računar priključivati i putem USB porta.

×

Za specijalne namene postoje i multiport kartice, kartice koje u sebi imaju više LAN portova.

×


TP cable

Upredanje parova (engleski twisted pair) je način kabliranja kod kojeg se parice zasebnih provodnika upredaju u jedan a svrha toga je izbegavanje elektromagnetnih smetnji iz spoljašnjih izvora. Ovakav način kabliranja izumeo je Аlexander Graham Bell 1881. godine.


UTP

UTP kabel (unshielded twisted pair) je kabel bez zaštitnog omotača.

×

FTP

Za realizaciju zaštite u FTP kablu koristi se aluminijumska folija debljine 25 mikrona koja se obavija oko parica. Folija ima za cilj da indukovano elektromagnetno zračenje sprovede do uzemljenja.

×

STP

Kod STP kablova se aluminijumska folija obmotava oko pojedinacnih parica a zatim i oko celog kabla.

×

Wall

Kablovi o kojima je dosada bilo reči u sebi imaju pun provodnik od bakra. Oni su tvrdi i slabo savitljivi te se koriste za delove računarske mreže koji se ne pomeraju nakon postavljanja. Ovaj tip kabla se zove wall kabel. Priključci na krajevima ovakvih kablova se ispravno mogu montirati samo u utičnice i u patch panele.

×

Fly

Kablovi koji se u svom provodnom delu sastoje od više tankih bakarnih provodnika (licna) zovu se fly kablovi i postavljaju se u računarskoj mreži na mestima gde je potrebna njihova savitljivost: od utičnice u zidu do ethernet kartice računara ili od patch panela do switcha ili nekog uređaja u rack ormaru.

×

Svi ovi kablovi su predviđeni da signale prenose na rastojanja do 100 metara.



RJ45 jack

Na oba kraja UTP fly kabla se montiraju samo RJ45 utikači (RJ45 jack) i time se dobija patch kabel. Limit za dužinu patch kablova je 100 metara, međutim u praksi se koriste kablovi od nekoliko desetina cm do nekoliko metara (po potrebi se naravno prave i duži kablovi).

×

Plastični utikače na krajevima kablova treba presovati specijalnim alatom. Jedanput upotrebljen plastični utikač ne može da se ponovo presuje.

Standard za raspored boja je dat na slici:

×


Wall socket

Na krajeve UTP wall kabla se montiraju samo RJ45 utičnice (wall socket) ili patch paneli. Preporučljivo je do svakog konektora dovesti dva kabla.

×


Kanalice

Najjednostavniji način postavljanja provodnika za računarsku mrežu je vođenje provodnika kroz kablovske kanalice. Kanalice se pričvršćuju za zid. Kanalica se može otvoriti i u nju smestiti UTP wall i ostali kablovi. Dimanzije kanalica se biraju prema potrebi, već u zavisnosti koliko kablova treba u njih smestiti. Kanalice se prodaju u komadima dužine 2 metra.

×


Patch panel

UTP wall kablovi koji dolaze od zidnih utičnica ili drugih patch panela se završavaju u patch panelu. Patch panel je sabirnica, mesto koncentracije provodnika računarske mreže.

×


Rack orman

Rack orman je centralno mesto svake računarske mreže. U njemu se nalaze patch paneli, switchevi, routeri, serveri, UPS-ovi, razvodi za električnu energiju, monitori, ...
Rack ormari su standardizovani. Širina uređaja i opreme koja u njih ulazi je 19" (inča). Visina rack ormara se određuje prema potrebi i izražava se u "unit"-ima (jedan unit je 1.75" inča odnosno 4,45 cm).
Patch paneli su pretežno visine od 1 unita kao i većina switcheva, dok su serveri 2 ili više unita visine.

A rack ormane određuje njihova visina i dubina.

Razvodni ormani:

×

Serverski ormani:

×